Nincs még egy olyan rendszer ami akkora szabadságot adna mint a Linux. Ugyan Ubuntu 10.04-ben már kissé elrejtve vannak dolgok (pl. Gdm2 login screen), de ebben a világban nem létezik lehetetlen. Most itt a lehetőség, hogy ezeket a kis rejtett dolgokat feltárjuk az Ubuntu-Tweak nevű program segítségével.
A program letölthető innen: http://ubuntu-tweak.com/
Lássuk lépésről-lépésre, hogy mire is leszünk képesek a program alkalmazásával:
Miután elindul a program több kategória közül váalszthatunk:
- Alkalmazások
- Csomagtisztító: Itt kitudjuk üríteni a gyorsítótárunkat, valamint az elárvult vagy már felesleges programokat tudjuk törölni a rendszerből
- Forrásközpont: Adott programok tárolóját tudjuk felvenni. Olyan programok is megtalálhatók itt, melyek amúgy nincsenek benne az alap repoban. Ennek használatával kedvenc programjainkat folyamatosan frissen tarthatjuk.
- Frissítéskezelő: Nem nagyon van mit mondani erről a részről, igazság szerint adja magát. (Ez az update-manager)
- Szoftver központ: Azonos az Alkalmazások/Ubuntu Szoftverközpont alkalmazással, bár ez kissé butított, például hiányzik belőle egy kereső mező.
- Indítás
- Bejelentkezési beállítások: Spóroljuk meg magunknak a gdm2setup telepítését. Ebben a részben kicsit személyre szabhatjuk a bejelentkezési felületünket. Lecserélhetjük a háttérképet, ki/be kapcsolhatjuk a login hangot, kikapcsolhatjuk a felhasználó listát, ezzel is biztonságosabbá téve rendszerünket valamint megakadályozhatjuk azt, hogy erről a felületről újra lehessen indítani a gépünket.
- Indítópult: Azonos a gnome-session-properties azaz a Rendszer/Beállítások/Indítópul-al.
- Munkafolyamat vezérlés: Megadhatjuk az alapértelmezett fájlkezelőnket (nautilus, dolphin, konqueror...), a panel modult valamint az ablakkezelőt.
- Asztal
- Ablakkezelő beállítások: Sokak számára szokatlan az, hogy az ablakot felnagyító, minimailzáló illetve bezáró gomb a 10.04 LTS-ben (hasonlóan az Apple család operációs rendszeréhez) már bal oldalt helyezkednek el. Itt módosíthatjuk a gombok pozícióját, ezzel kiváltottuk a gconf-editor -t. Megadhatunk továbbá másik komzozíció kezelőt valamint állíthatunk kicsit az ablakok díszítésén.
- Asztali ikonok megjelenítése: Rendszer telepítés után első dolgom volt ezt régen gconf-editor-ral szerkeszteni.. Itt eltudunk venni asztali ikonokat illetve hozzá tudunk adni. Megjeleníthetjük a 'Számítógép' ikont (Ez lényegében megfelel a Windows-os 'Sajátgép'-nek), a home mappánkat, a 'Kukát', a 'Hálózat' ikont valamint kikapcsolhatjuk a csatolt kötetek ikonjának a megjelenítését.
- Compiz beállítások: Ehhez a részhez használja mindenki inkább a 'ccsm'-et (Compiz Config Settings Manager).
- Gnome beállítások: Módosíthatjuk a Panel~ és a Menü beállításokat, engedélyezhetjük/tilthatjuk a felhasználó váltást zárolt képernyő alatt valamint a 'Legutóbbi dokumentumok' listát.
- Személyes
- Alapértelmezett mappahelyek: Adja magát már a menü elnevezése is. Itt megtudjuk változtatni az alapértelmezett mappáink helyét, valamint a program felhívja a figyelmünket, hogy az 'Asztal' mappát ne nagyon piszkáljuk. Ez a rész is szerintem elég fölösleges, talán azoknak lehet hasznos akik szeretnék az NTFS partíciójukon tartani ezeket, hogy Windows rendszerük alatt is hozzáférjenek Home mappájuk tartalmához. (Ez egy lehetőség arra, hogy a korábbi Vbox-os lehetőséget kiváltsuk, erőforrás megtakarítás szempontjából mindenképpen 10/10)
- Billentyűparancsok: Megadhatunk parancsokat, melyekhez globális gyorsbillentyűket rendelhetünk.
- Parancsfájlok kezelése: Megtalálhatjuk az engedélyezett valamint a letiltott rendszer szintű scripteket. Személyre szabva tudunk engedélyezni parancsfájlokat úgy, hogy a letiltottat áthúzzuk a 'Nautilus-scripts' mappába.
- Sablonok kezelése: Sokan ismerjük Windows alatt a jobb klikkes helyi menüt, melynek egyik pontja az 'Új' névre hallgat. Gnome rendszerekben is megtalálható ugyan ez 'Dokumentum létrehozása' címen az asztali helyi menüben. Friss rendszeren ez tök üres. Itt lehet hozzáadni fájltípusokat, ezzel kiváltjuk azt, hogy létrehozunk egy üres fájlt a ~/Sablonok mappába.
- Rendszer
- Biztonsággal kapcsolatos: Bizonyos szolgáltatlásokat (pl: nyomtatás, lemezre mentés.) tilthatunk.
- Energiagazdálkodás beállításai:Képernyő zárolási beállítások valamint fényerő módosítások hajthatóak végre.
- Fájltípus kezelő: Adott fájltípusokhoz lehet alkalmazásokat társítani. Jól látszik, hogy eléggé személyre lehet szabni, már ha valakinek van ennyi szabad ideje.
- Nautilus beállításai: Nautilus kiegészítőket kapcsolhatunk be, Bélyegképek méretét, gyorsítótárát, annak élettartamat módosíthatjuk, valamint törlésére is lehetőséget kapunk.
- Számítógép adatai: Elérkeztünk az utolsó menüponthoz, mely rendszer és felhasználói információkat jelenít meg. Ebben a menüben alkalmunk nyílik a gépnév megváltoztatására.
Összefoglalva, miért is jó nekünk ez a program? Ha jól megnézzük jó néhány fájlmódosítási műveletet, programkeresgélést és ezzel időt spórolunk meg. Igaz, hogy nem vált ki mindent és vannak dolgok amiket jobb is a saját programjával módosítani (compiz).
Jó Tweak-elést!
No comments:
Post a Comment